Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ranny Bielik

Ranny Bielik

Pracownicy Nadleśnictwa Nowa Dęba znaleźli rannego Bielika

We wrześniu w leśnictwie Jadachy pracownicy nadleśnictwa znaleźli rannego bielika, który po złapaniu został przetransportowany do gabinetu lekarza weterynarii w Nowej Dębie. Oględziny pozwoliły stwierdzić, że ptak został postrzelony z broni palnej. Otwór wlotowy znajdował się pod prawym skrzydłem, a wylotowy na piersi. Po wstępnym zaopatrzeniu rany ptak został przetransportowany do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Po kilku dniach otrzymaliśmy informację z ośrodka, że bielika jednak nie udało sie uratować.

Metalowa obrączka znajdująca się na lewej nodze bielika, pozwoliła ustalić, że został on zaobrączkowany jako pisklę n gnieździe 27 maja 2001 r. na terenie nadleśnictwa Lubartów.