Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lubelski głos lasu

Lubelski głos lasu

Publikujemy wersję elektroniczną najnowszego numeru „Lubelskiego Głosu Lasu”, magazynu pracowników RDLP w Lublinie. Zapraszamy do lektury!

W najnowszym numerze najwięcej miejsca poświęciliśmy udziale lubelskich leśników w uroczystościach związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Na przestrzeni tego szczególnego dla naszej ojczyzny roku pracownicy biura i nadleśnictw RDLP w Lublinie angażowali się w szereg inicjatyw mających na celu upamiętnienie wielkiego jubileuszu.

            Kilkaset szkół z całej Lubelszczyzny zasadziło dęby pochodzące z nadleśnictw lubelskiej dyrekcji w nawiązaniu do spontanicznego sadzenia drzew, którego w 1918 roku dokonywali nasi przodkowie, świętując odzyskanie wolności po 123 latach zaborów. W stulecie odzyskania niepodległości, podczas Ogólnopolskich i Regionalnych Obchodów Święta Lasu w Janowie Lubelskim, które w czerwcu ubiegłego roku odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy odsłonięto pomnik poświęcony leśnikom pomordowanym oraz poległym za wolną Polskę. W ciągu roku lubelscy leśnicy uczestniczyli także w obchodach wielu rocznic i wydarzeń istotnych dla historii naszego narodu dając świadectwo patriotyzmu i przywiązania do naszych narodowych korzeni.

            W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości stulecie istnienia świętowały aż trzy nadleśnictwa (Chełm, Parczew i Puławy), które na różne sposoby starały się upamiętnić swoje okazałe jubileusze. Mniej okazałe, ale równie istotne piętnaste urodziny obchodził w minionym roku również Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar”. Na łamach grudniowego numeru Lubelskiego Głosu Lasu opisaliśmy jego historię, najważniejsze osiągnięcia oraz perspektywy jakie rysują się przed nim w najbliższej przyszłości.

            W najnowszym numerze naszego czasopisma zaprezentowaliśmy także sylwetkę Edwarda Trzeciaka, leśniczego wyróżnionego medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz przybliżyliśmy miejsca związane z historią w Leśnictwie Brzozowica.

 

Aby pobrać najnowszy numer „Lubelskiego Głosu Lasu” kliknij tutaj.