Wydawca treści Wydawca treści

Przyrodniczy Szlak Puszczy Sandomierskiej

Projekt pt. „Kanalizacja ruchu turystycznego na obszarze Natura 2000 w Puszczy Sandomierskiej”.

Nadleśnictwo Nowa Dęba wraz z Nadleśnictwami Kolbuszowa (jako beneficjentem wiodącym), Głogów, Mielec, Rudnik, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i Urzędem Miasta w Kolbuszowej przygotowała projekt pt. „Kanalizacja ruchu turystycznego na obszarze Natura 2000 w Puszczy Sandomierskiej".


Przyrodniczy szlak Puszczy Sandomierskiej jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, dofinansowany ze środków NFOŚiGW.

Łączny koszt projektu to 2 906 367,66 PLN.

Kwota 2 067 000,00 PLN czyli 85% wartości wydatków kwalifikowanych zostanie sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Pozostałe 15% wartości wydatków kwalifikowanych zostanie sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Reintrodukcja Cietrzewia

Realizacja przedsięwzięcia "Reintrodukcja cietrzewia w miejsce naturalnego wcześniejszego występowania na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba".

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Nowa Dęba wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 331 000,00 zł,
z czego kwota 240 250,00 zł jest dotowana przez NFOŚiGW.
Umowa dotacji nr 289/2007/Wn-50/09-RE--/P.

Program zakłada wpuszczenie w teren wcześniejszego naturalnego występowania stu osobników cietrzewi w przeciągu trzech lat.
Do chwili obecnej Nadleśnictwo Nowa Dęba zakupiło: w 2008 roku 35 cietrzewi , w tym 12 samic , natomiast w 2009 roku odłowiono 65 cietrzewi.

Przesiedlanie odłowionych w naturze cietrzewi odbywa się poprzez przetrzymywanie ich w wolierze adaptacyjnej przez okres kilku tygodni. Następnie ptaki zostają wypuszczone na teren Ośrodka Hodowli Zwierzyny LP. Wypuszczanym ptakom zostają zakładane nadajniki telemetryczne, na podstawie których będzie prowadzona rejestracja zachowań poszczególnych osobników.

Cietrzewie pochodzą z Leshozu Gancewicze na Białorusi, z populacji zbliżonej genetycznie do naszej rodzimej populacji i żyjącej w takich samych typach biotopu.
W terenie objętym działaniami ochronnymi cietrzewia, niezbędna była redukcja drapieżników. Dotyczyło to głownie gatunków, które zwiększają swoją liczebność takich jak: lis, kuna, jenot.
W nadleśnictwie projektem reintrodukcji cietrzewia zajmuje się specjalista Służby Leśnej Arnold Cholewa.
 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

OŚWIADCZENIE

OŚWIADCZENIE

OŚWIADCZENIE NADLEŚNICTWA NOWA DĘBA

Nadleśnictwo Nowa Dęba informuje, że w kompleksie leśnym „Zwierzyniec” występują budynki (pustostany), których stan techniczny grozi wystąpieniem katastrofy budowlanej, co obrazuje powyższa dokumentacja fotograficzna.

W sąsiedztwie ww. budynków istnieje ścieżka dydaktyczna nadleśnictwa oraz polana z infrastrukturą turystyczną, co powoduje, że jest to miejsce mocno uczęszczane przez mieszkańców Tarnobrzega, zwłaszcza dzieci. Zły stan techniczny połączony z dużą penetracją terenu przez ludzi, stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

W związku z powyższym nadleśnictwo przystąpiło do doraźnego zabezpieczenia dostępu do ww. obiektów poprzez umieszczenie tablic i taśm ostrzegawczych, co nie było respektowane przez osoby postronne. W związku z realnym zagrożeniem zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, dokonano zgłoszenia robót budowlanych w postaci rozbiórki i wyburzenia budynków do Prezydenta Miasta Tarnobrzega, który nie wniósł  sprzeciwu na powyższy wniosek.

W związku z zaistniałą sytuacją, dotyczącą bezdomnych kotów, bytujących w obrębie przedmiotowych budynków, nadleśnictwo informuje, że podjęło następujące działania mające na celu opiekę nad ww. zwierzętami:

- umożliwiony został dostęp do jednego z sąsiednich budynków, co pozwoli na przebywanie w nim bezdomnych kotów w okresie zimowym,

- wystąpiono do Prezydenta Miasta Tarnobrzega, jako organu wykonującego uchwałę nr IX/85/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 27 marca 2019 r. w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Tarnobrzeg” w 2019 r., z informacją o bezdomnych zwierzętach, co powinno skutkować zapewnieniem miejsc w schronisku dla zwierząt oraz dalszymi krokami w postaci pozyskania nowych właścicieli dla zwierząt