Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

OŚWIADCZENIE

OŚWIADCZENIE

OŚWIADCZENIE NADLEŚNICTWA NOWA DĘBA

Nadleśnictwo Nowa Dęba informuje, że w kompleksie leśnym „Zwierzyniec” występują budynki (pustostany), których stan techniczny grozi wystąpieniem katastrofy budowlanej, co obrazuje powyższa dokumentacja fotograficzna.

W sąsiedztwie ww. budynków istnieje ścieżka dydaktyczna nadleśnictwa oraz polana z infrastrukturą turystyczną, co powoduje, że jest to miejsce mocno uczęszczane przez mieszkańców Tarnobrzega, zwłaszcza dzieci. Zły stan techniczny połączony z dużą penetracją terenu przez ludzi, stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

W związku z powyższym nadleśnictwo przystąpiło do doraźnego zabezpieczenia dostępu do ww. obiektów poprzez umieszczenie tablic i taśm ostrzegawczych, co nie było respektowane przez osoby postronne. W związku z realnym zagrożeniem zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, dokonano zgłoszenia robót budowlanych w postaci rozbiórki i wyburzenia budynków do Prezydenta Miasta Tarnobrzega, który nie wniósł  sprzeciwu na powyższy wniosek.

W związku z zaistniałą sytuacją, dotyczącą bezdomnych kotów, bytujących w obrębie przedmiotowych budynków, nadleśnictwo informuje, że podjęło następujące działania mające na celu opiekę nad ww. zwierzętami:

- umożliwiony został dostęp do jednego z sąsiednich budynków, co pozwoli na przebywanie w nim bezdomnych kotów w okresie zimowym,

- wystąpiono do Prezydenta Miasta Tarnobrzega, jako organu wykonującego uchwałę nr IX/85/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 27 marca 2019 r. w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Tarnobrzeg” w 2019 r., z informacją o bezdomnych zwierzętach, co powinno skutkować zapewnieniem miejsc w schronisku dla zwierząt oraz dalszymi krokami w postaci pozyskania nowych właścicieli dla zwierząt