Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Wizyta lubelskich leśników we Freiburgu

Wizyta lubelskich leśników we Freiburgu

W ramach trwającej nieprzerwanie od niespełna 25 lat partnerskiej współpracy z Dyrekcją Lasów we Freiburgu w Niemczech sześcioosobowa delegacja RDLP w Lublinie udała się do naszych zachodnich partnerów.

Delegacji przewodniczył dr inż. Mirosław Waniewski, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej. W gronie leśników reprezentujących lubelską dyrekcję na terenie Badenii-Wirtembergii znaleźli się również nadleśniczowie: Justyna Długosiewicz, Waldemar Kuśmierczyk, Waldemar Czajka, Marek Kołtun oraz Maciej Wójcik, specjalista SL ds. łowiectwa.

Wizyta była sposobnością do poszerzenia wiedzy z zakresu gospodarki leśnej oraz wymiany wzajemnych doświadczeń zawodowych. Kilkudniowy pobyt w lasach Schwarzwaldu rozpoczął się od zapoznania gości z charakterystyką oraz strukturą własnościową lasów Badenii-Wirtembergii. Prezydent leśny Dyrekcji Lasów we Freiburgu, dr Anja Peck przedstawiła system organizacji tamtejszych lasów "Forest BW" oraz planowane zmiany w zarządzaniu lasami w poszczególnych landach.  

Istotnym punktem były najważniejsze problemy związane z gospodarką leśną, a w szczególności sprawa gradacji szkodników. Ekspansja kornika drukarza w tamtejszych lasach warunkuje obecnie rozmiar i rodzaj pozyskiwanego drewna. Podczas wyjazdu delegacja lubelskiej dyrekcji zapoznała się z aktywną ochroną populacji kuraków leśnych (zwłaszcza głuszca) i koncepcją gospodarowania populacją jelenia na terenie Schwarzwaldu. Lubelscy leśnicy odbyli wizytę w arboretum leśnym znajdującym się w Zakładzie Doświadczalnym w Liliental oraz mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem Instytutu Badawczego Leśnictwa we Freiburgu.

Miłymi akcentami pobytu był m.in. udział w koncercie rogów alpejskich, a także zwiedzanie pięknego Freiburga, które zorganizowali gospodarze wrześniowej wizyty.  Niezapomnianych wrażeń dostarczyła podróż na wyspę Mainau położoną na Jeziorze Bodeńskim. To malownicze miejsce stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Badenii-Wirtembergii. Rocznie tzw. wyspę kwiatów odwiedza ponad 1,2 mln turystów.  To właśnie tam w 1995 roku zawarto porozumienie o partnerskiej współpracy między obiema dyrekcjami, na mocy którego od tego czasu organizowane są coroczne wizyty zaprzyjaźnionych leśników.

Za nami wartościowy pobyt na terenie Dyrekcji Lasów we Freiburgu. W przyszłym roku będziemy obchodzili jubileusz 25-lecia partnerskich kontaktów między obiema dyrekcjami, dlatego też w imieniu dr inż. Marka Kamoli, dyrektora RDLP w Lublinie złożyłem na ręce Pani Dyrektor Anji Peck oficjalne zaproszenie do przyjazdu niemieckich leśników na teren naszej dyrekcji. Wizyta ta będzie okazją do podsumowania ćwierćwiecza zawodowych kontaktów z naszymi zachodnimi kolegami – podsumował zastępca dyrektora lubelskiej dyrekcji ds. gospodarki leśnej.