Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Szlachetna Paczka 2019

Szlachetna Paczka 2019

Nadleśnictwo Nowa Dęba po raz kolejny przyłączyło się do akcji SZLACHETNA PACZKA

Po raz kolejny pracownicy Nadleśnictwa Nowa Dęba włączyli się do akcji "Szlachetna Paczka". Dzięki ofiarności pracowników mogliśmy wspomóc Panią Stefanię i sprawić by miała przyjemniejsze święta. Udało się nam również spełnić jej specjalne marzenia. Mamy nadzieję, że podarowane przez nas rzeczy będą długo służyły.

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki

Pani Stefania była bardzo podekscytowana naszym przyjazdem - moim i dostawą węgla. Nie mogła uwierzyć że to się dzieje. Z radości i zabiegania -przy wskazywaniu miejsca gdzie zwalić węgiel, wnoszeniu paczek zapomniała, że nastawiła na kuchni ziemniaki. Aż się przypaliły. Ale machnęła ręką - co tam - tyle radości, tyle prezentów aż nie do wiary. Z radości i "podenerwowania" pozytywnego nie dała rady rozwiązać wstążek na pudełkach - trzeba było jej pomóc. Kuchenkę oglądała ze trzy razy - powtarzając - "nowa, nowa już teraz chałupa nie pójdzie w kurz". Rozpakowując kolejne kartony tylko powtarzała "Matko tyle rzeczy, tyle rzeczy". Gdy wzięła torbę z kołdrą do rąk to aż westchnęła - "Ale teraz to bede spać jak królowa" - powtarzała z radości. Ależ jestem szczęśliwa, ależ szczęśliwa - nigdy w życiu nie dostałam tylu prezentów. Gdy otworzyła karton z garnkami to aż się oczy zaświeciły z radości. Że takie piękne garnki dostała - nawet o tak pięknych to nie marzyła. Samo patrzenie na nie sprawiało jej radość. I jeszcze patelnia - "teraz to bede smażyć racuchy i sie mi nie przypolo" mówiła oglądając patelnię. Na wierzchu kartonu leżała koperta i gwarancja do kuchenki. Z emocji nie mogła otworzyć koperty - pomóż mi pani - prosiła. A po otwarciu padło pytanie - co to jest? Wyjaśniłam - to talon na buty - sama sobie Pani wybierze jakie kolor, rozmiar, jakie będą na Panią pasować w sklepie CCC. Trzeba było 2 razy tłumaczyć, gdzie taki sklep jest u nas w mieście bo z radości i emocji nie bardzo docierało do Pani gdzie taki sklep mieści się u nas w Kolbuszowej. Pani Stefania tylko powtarzała - nie możliwe, to się śni, tyle dobra, tyle dobra. Jestem taka szczęśliwa, taka szczęśliwa, jacy dobrzy ludzie. "Pani podziękuj tym co takie prezenty mi zrobili - tyle dobra dostałam, takom szczęśliwo - w życiu tako nie byłam. Zawsze miałam pod górkę w życiu, nie myślałam że na starość takie szczęście mnie spotko".
Z radości, szczęścia i emocji Pani Stefania nie mogła usiedzieć w miejscu - chodziła i oglądała a to garnki, a to kuchenkę, a to kołdrę, bo nacieszyć się nie mogła otrzymanymi rzeczami.

Słowo od Rodziny

"Pani podziękuj tym co takie prezenty mi zrobili - tyle dobra dostałam, takom szczęśliwo - w życiu tako nie byłam. Zawsze miałam pod górkę w życiu, nie myślałam że na starość takie szczęście mnie spotko". Bardzo bardzo dziękuję takim dobrym ludziom co mi tyle radości sprawili. Niech im Bóg wynagrodzi za to dobro. Życze im Wesołych Świąt pełnych radości i szczęścia takiego wielkiego jakie mnie spotkało.
Pani Stefania sama zrobiła stroik świąteczny, który prosiła o przekazanie Darczyńcom.