Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Zasięg terytorialny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie wynosi 2696 tys. ha (26,96 tys. km²). Nadleśnictwa RDLP w Lublinie zarządzają gruntami o powierzchni 426,0 tys. ha, z czego grunty leśne stanowią 408,7 tys. ha. W zasięgu działania RDLP znajduje się także ok. 239 tys. ha lasów prywatnych. Starostowie powierzyli nadleśnictwom nadzór nad lasami prywatnymi o powierzchni 11,7 tys. ha.

Lesistość regionu wynosi 24,9% i jest jedną z niższych w kraju. Lasy charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem zarówno pod względem rozmieszczenia, jak i wielkości kompleksów. Największe kompleksy leśne to: Puszcza Solska, pozostałości dawnej Puszczy Sandomierskiej, lasy Roztocza, Lasy Strzeleckie, Sobiborsko-Włodawskie, Parczewskie i Kozłowieckie. Najniższą lesistością charakteryzuje się środkowa część obszaru RDLP w Lublinie - Wyżyna Lubelska i Wyżyna Wołyńska. Jest to związane z wysoką żyznością gleb tych obszarów, a w związku z tym z preferowaniem ich rolniczego użytkowania.

Zróżnicowanie warunków klimatycznych i glebowych skutkuje dużą różnorodnością występujących typów siedliskowych lasu. Zróżnicowanie to występuje zarówno pod względem żyzności siedlisk jak i ich wilgotności. Siedliska borowe i lasowe występują w równowadze i zajmują po około 48% powierzchni, zaś pozostałe 4% powierzchni zajmują siedliska olsów i łęgów. Największą powierzchnię zajmują siedliska świeże (74%), zaś siedliska wilgotne i bagienne zajmują ok. 26% powierzchni lasów.

Dominują siedliska nizinne. Zajmują one 93% powierzchni, pozostałe 7% to siedliska wyżynne.

Ze zróżnicowaniem siedlisk wiąże się różnorodność składu gatunkowego drzewostanów. Dominują lasy iglaste tj. lasy, w których udział gatunków iglastych wynosi co najmniej 80%. Zajmują one ok. 49% powierzchni. Lasy z udziałem drzew liściastych wynoszącym co najmniej 80% (lasy liściaste) zajmują 13% powierzchni. Pozostałe 38% powierzchni to lasy mieszane.

Gatunkiem dominującym w drzewostanach RDLP Lublin jest sosna. Jej udział powierzchniowy (wg. gatunków rzeczywistych) wynosi ok. 61%. Sosna pospolita jest gatunkiem mało wymagającym w stosunku do siedliska. Optymalne warunki dla jej rozwoju to stosunkowo ubogie gleby piaszczyste. Z tego powodu w Puszczy Solskiej udział sosny w drzewostanach wynosi ok. 90%.

Na uwagę zasługuje lokalny ekotyp sosny pospolitej, tzw. „sosna matczańska", występująca na terenie Nadleśnictwa Strzelce. Jej drewno posiada wyjątkowo wysokie właściwości techniczne, a charakterystyczną cechą pnia jest dachówkowata korowina.

Interesujący jest także ekotyp sosny występujący w Puszczy Solskiej. Wytworzyła ona tutaj tzw. ekotyp sosny puszczańskiej, który dobrze znosi ocienienie i dobrze odnawia się w sposób naturalny.

Choć w lasach regionu króluje sosna, warto zauważyć, że RDLP położona jest w granicach naturalnego zasięgu występowania wszystkich gatunków lasotwórczych drzew leśnych.

Drzewem zajmującym drugie miejsce pod względem powierzchni występowania jest dąb (14%). Na terenie RDLP występują dwa gatunki dębów: dąb bezszypułkowy i znacznie częściej występujący dąb szypułkowy. W odróżnieniu od sosny, dąb ma znacznie większe wymagania siedliskowe. W naszym regionie szczególnie dogodne warunki dla dębu występują na krańcach południowo-wschodnich. W Nadleśnictwie Mircze jest on gatunkiem panującym. Piękne dąbrowy rosną również w Nadleśnictwach Strzelce i Chełm. Na uwagę zasługuję także 120 – 150-letni drzewostan dębu bezszypułkowego występujący w Lasach Kozłowieckich (Nadleśnictwo Lubartów) i objęty ochroną jako rezerwat przyrody „Kozie Góry".

Na terenach nizinnych przeważają drzewostany dębowo-sosnowe z domieszką brzozy, której udział powierzchniowy w lasach regionu wynosi 8%.

Na Roztoczu, gdzie dominują siedliska wyżynne, w skład gatunków lasotwórczych wchodzą: jodła i buk, tworząc bory jodłowe oraz urokliwe, zwłaszcza jesienią, buczyny. Drzewa tych gatunków często osiągają imponujące rozmiary. Wędrując po Roztoczu można spotkać kilkusetletnie jodły o wysokości do 50m i buki o wysokości do 40m i obwodzie dochodzącym do 5m. Jodła, jako gatunek domieszkowy występuje również w Lasach Janowskich i Puszczy Sandomierskiej. Udział powierzchniowy buka w lasach RDLP wynosi 3%, zaś jodły 2%.

W olsach - siedliskach żyznych i mocno uwilgotnionych, dominuje olsza czarna. Jej udział powierzchniowy w lasach regionu wynosi 6%. Z kolei gatunkiem charakterystycznym dla grądów jest grab, który w tych lasach często tworzy II piętro drzewostanu. Udział powierzchniowy graba wynosi 2%.

W lasach Lubelszczyzny występują również: świerk, wiąz, jesion, jawor, osika i modrzew, ale udział tych gatunków nie przekracza jednego procenta.

Dominują lasy w wieku od 40 lat do 100 lat. Zajmują one łącznie 63% powierzchni. Lasy, których wiek przekracza 100 lat rosną na 15% powierzchni. Średni wiek lasów Lubelszczyzny wynosi 65 lat i w ostatni okresie stale się podnosi.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Szlachetna Paczka 2019

Szlachetna Paczka 2019

Nadleśnictwo Nowa Dęba po raz kolejny przyłączyło się do akcji SZLACHETNA PACZKA

Po raz kolejny pracownicy Nadleśnictwa Nowa Dęba włączyli się do akcji "Szlachetna Paczka". Dzięki ofiarności pracowników mogliśmy wspomóc Panią Stefanię i sprawić by miała przyjemniejsze święta. Udało się nam również spełnić jej specjalne marzenia. Mamy nadzieję, że podarowane przez nas rzeczy będą długo służyły.

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki

Pani Stefania była bardzo podekscytowana naszym przyjazdem - moim i dostawą węgla. Nie mogła uwierzyć że to się dzieje. Z radości i zabiegania -przy wskazywaniu miejsca gdzie zwalić węgiel, wnoszeniu paczek zapomniała, że nastawiła na kuchni ziemniaki. Aż się przypaliły. Ale machnęła ręką - co tam - tyle radości, tyle prezentów aż nie do wiary. Z radości i "podenerwowania" pozytywnego nie dała rady rozwiązać wstążek na pudełkach - trzeba było jej pomóc. Kuchenkę oglądała ze trzy razy - powtarzając - "nowa, nowa już teraz chałupa nie pójdzie w kurz". Rozpakowując kolejne kartony tylko powtarzała "Matko tyle rzeczy, tyle rzeczy". Gdy wzięła torbę z kołdrą do rąk to aż westchnęła - "Ale teraz to bede spać jak królowa" - powtarzała z radości. Ależ jestem szczęśliwa, ależ szczęśliwa - nigdy w życiu nie dostałam tylu prezentów. Gdy otworzyła karton z garnkami to aż się oczy zaświeciły z radości. Że takie piękne garnki dostała - nawet o tak pięknych to nie marzyła. Samo patrzenie na nie sprawiało jej radość. I jeszcze patelnia - "teraz to bede smażyć racuchy i sie mi nie przypolo" mówiła oglądając patelnię. Na wierzchu kartonu leżała koperta i gwarancja do kuchenki. Z emocji nie mogła otworzyć koperty - pomóż mi pani - prosiła. A po otwarciu padło pytanie - co to jest? Wyjaśniłam - to talon na buty - sama sobie Pani wybierze jakie kolor, rozmiar, jakie będą na Panią pasować w sklepie CCC. Trzeba było 2 razy tłumaczyć, gdzie taki sklep jest u nas w mieście bo z radości i emocji nie bardzo docierało do Pani gdzie taki sklep mieści się u nas w Kolbuszowej. Pani Stefania tylko powtarzała - nie możliwe, to się śni, tyle dobra, tyle dobra. Jestem taka szczęśliwa, taka szczęśliwa, jacy dobrzy ludzie. "Pani podziękuj tym co takie prezenty mi zrobili - tyle dobra dostałam, takom szczęśliwo - w życiu tako nie byłam. Zawsze miałam pod górkę w życiu, nie myślałam że na starość takie szczęście mnie spotko".
Z radości, szczęścia i emocji Pani Stefania nie mogła usiedzieć w miejscu - chodziła i oglądała a to garnki, a to kuchenkę, a to kołdrę, bo nacieszyć się nie mogła otrzymanymi rzeczami.

Słowo od Rodziny

"Pani podziękuj tym co takie prezenty mi zrobili - tyle dobra dostałam, takom szczęśliwo - w życiu tako nie byłam. Zawsze miałam pod górkę w życiu, nie myślałam że na starość takie szczęście mnie spotko". Bardzo bardzo dziękuję takim dobrym ludziom co mi tyle radości sprawili. Niech im Bóg wynagrodzi za to dobro. Życze im Wesołych Świąt pełnych radości i szczęścia takiego wielkiego jakie mnie spotkało.
Pani Stefania sama zrobiła stroik świąteczny, który prosiła o przekazanie Darczyńcom.