Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Hodowla lasu – podstawowa nauka leśna, określająca zasady postępowania mającego na celu prawidłowe kierowanie procesami lasotwórczymi zgodnie z produkcyjnymi i pozaprodukcyjnymi zadaniami gospodarstwa leśnego.

Hodowla lasu obejmuje reguły, metody i techniki odnawiania i pielęgnowania lasu, wprowadzania poprawek i uzupełnień, podszytów, pielęgnowania gleby, upraw i młodników, melioracji agrotechnicznych jak również zalesiania powierzchni nieleśnych, opiera się na szerokich podstawach przyrodniczych, w tym na podstawach ekologicznych.

Podstawowym dokumentem w zakresie wytycznych wykorzystywanych w zagospodarowaniu lasu są Zasady Hodowli Lasu.

Odnowienia, zalesienia, poprawki – to zadania, których celem jest inicjowanie i kształtowanie młodego pokolenia lasu. Odnowienia powstają na terenach leśnych po usunięciu (lub systematycznie w trakcie usuwania) dojrzałych drzewostanów. Zalesienia polegają na wprowadzaniu roślinności leśnej na tereny nieleśne (np. nieprzydatne do użytkowania rolniczego). Wymienione zadania wykonywane są najczęściej poprzez sadzenie drzew gatunków leśnych.

Coraz większego znaczenia jednak nabierają odnowienia naturalne, powstające samorzutnie lub inicjowane, będące naturalnym procesem zmiany pokoleń lasu z zachowaniem całego bogactwa genetycznego.
Zadania związane z sadzeniem lasu obejmują również takie działania jak wprowadzanie drugiego pietra drzewostanu, poprawki, uzupełnienia i dolesienia, które mają na celu poprawę jakości hodowlanej i zwiększanie różnorodności gatunkowej i możliwości produkcyjnych, upraw młodników i drzewostanów.

Pielęgnowanie lasu – obejmuje szereg czynności gospodarczych związanych z pielęgnowaniem drzewostanu i siedliska, wykonywanych celem utrzymania stabilności drzewostanu, zachowania sprawności siedliska i uzyskania wysokiej produkcji surowca drzewnego, przy zachowaniu naturalnej różnorodności biologicznej lasu. Pielęgnowanie polega również na umiejętnym godzeniu procesów naturalnych z potrzebami wielofunkcyjnej gospodarki leśnej i obejmuje następujące czynności wykonywane na różnych etapach rozwoju drzewostanu:
- pielęgnowanie gleby w uprawach leśnych (PG)
- czyszczenia wczesne (CW)
- czyszczenia późne (CP)
- trzebieże wczesne (TW)
 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

OŚWIADCZENIE

OŚWIADCZENIE

OŚWIADCZENIE NADLEŚNICTWA NOWA DĘBA

Nadleśnictwo Nowa Dęba informuje, że w kompleksie leśnym „Zwierzyniec” występują budynki (pustostany), których stan techniczny grozi wystąpieniem katastrofy budowlanej, co obrazuje powyższa dokumentacja fotograficzna.

W sąsiedztwie ww. budynków istnieje ścieżka dydaktyczna nadleśnictwa oraz polana z infrastrukturą turystyczną, co powoduje, że jest to miejsce mocno uczęszczane przez mieszkańców Tarnobrzega, zwłaszcza dzieci. Zły stan techniczny połączony z dużą penetracją terenu przez ludzi, stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

W związku z powyższym nadleśnictwo przystąpiło do doraźnego zabezpieczenia dostępu do ww. obiektów poprzez umieszczenie tablic i taśm ostrzegawczych, co nie było respektowane przez osoby postronne. W związku z realnym zagrożeniem zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, dokonano zgłoszenia robót budowlanych w postaci rozbiórki i wyburzenia budynków do Prezydenta Miasta Tarnobrzega, który nie wniósł  sprzeciwu na powyższy wniosek.

W związku z zaistniałą sytuacją, dotyczącą bezdomnych kotów, bytujących w obrębie przedmiotowych budynków, nadleśnictwo informuje, że podjęło następujące działania mające na celu opiekę nad ww. zwierzętami:

- umożliwiony został dostęp do jednego z sąsiednich budynków, co pozwoli na przebywanie w nim bezdomnych kotów w okresie zimowym,

- wystąpiono do Prezydenta Miasta Tarnobrzega, jako organu wykonującego uchwałę nr IX/85/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 27 marca 2019 r. w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Tarnobrzeg” w 2019 r., z informacją o bezdomnych zwierzętach, co powinno skutkować zapewnieniem miejsc w schronisku dla zwierząt oraz dalszymi krokami w postaci pozyskania nowych właścicieli dla zwierząt