Lista aktualności Lista aktualności

Szkolenie ASF

Niebezpieczna choroba ASF i podnoszenie umiejętności strzeleckich

O co w ogóle chodzi z tym ASF, jakie niesie zagrożenia i jak zapobiegać. O tym właśnie rozmawiali leśnicy podczas szkolenia  jakie odbyło się 22 czerwca 2018 r. na strzelnicy PZŁ w Tarnobrzegu.

Kto choruje na ASF? Chorują świnie, dziki i guźce natomiast nosicielem są dziki.  Do  zakażenie najczęściej dochodzi przez zainfekowane jedzenie, ale również przez drogi oddechowe i uszkodzoną skórę zwierzęcia. Objawy widoczne są dopiero po 6–10 dniach. Dlatego tak niebezpieczne jest kupowanie warchlaków z nieznanych źródeł po okazyjnej cenie. Pierwszym objawem jest gorączka, a po następnych kilku dniach sinica skóry uszu, brzucha, boków ciała, wybroczyny w skórze, duszność, pienisty i krwisty wypływ z nosa, biegunka z krwią i wymioty. Na ASF nie ma lekarstwa ani szczepionki. Walczy się z nim administracyjnie, wybijając świnie redukując populację dzików, zmniejszając ich zagęszczenie.

A skąd wirus w gospodarstwie? Wirus może być zawleczony do chlewni poprzez wektor (nie choruje, ale przenosi wirusa). Ptaki, szczury, muchy, dziki i zwierzęta domowe mogą przenieść wirusa z miejsca na miejsce.  Jak długo wirus jest aktywny? W padłym, chorym na ASF dziku, wirus jest aktywny i zaraża do czterech miesięcy. Wirus ten można przynieść na butach z lasu do gospodarstwa, dlatego potrzebne są maty i zmiana butów przed wejściem do budynków gospodarskich. W mięsie mrożonym wirus przeżywa tysiąc dni, w suszonym trzysta, mielonym sto pięć, we krwi 10–18 tygodni (w temperaturze pokojowej), w kale 11 dni. Wirus ginie w temperaturze  55°C w po 45 minutach, a w temperaturze 60°C po 20–30 minutach.

Szkolenie było również okazją do podniesienia umiejętności strzeleckich leśników. Odbyły się XII Regionalne Strzeleckie Zawody Szkoleniowe o puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Jak przystało na gospodarzy reprezentacja Nadleśnictwa Nowa Dęba zdobyła pierwsze miejsce. Drugie zdobyła reprezentacja Nadleśnictwa Rudnik a na podium znalazło się jeszcze Nadleśnictwo Radzyn Podlaski.  

Indywidualnie w klasie mistrzowskiej również nie było równych naszym reprezentantom, pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Szczęch, drugie Henryk Górski Nadleśnictwo Rozwadów a trzecie Maciej Wójcik RDLP Lublin.

W klasie powszechnej pierwsze miejsce zdobył Hubert Fabisiak z Nadleśnictwa Chotyłów, drugie Filipczak Dariusz z Nadleśnictwa Lubartów a trzecie reprezentant Sylwester Boho z Nadleśnictwa Rudnik.

Patronat nad XII Regionalnymi Strzeleckimi Zawodami Szkoleniowymi sprawował Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jerzy Sądel.