Lista aktualności Lista aktualności

Szczepienie lisów

Jak co roku odbędzie się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

W dniach 7-16 kwietnia 2018 r., zgodnie z zawiadomieniem Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa podkarpackiego. Szczepienie będzie przeprowadzone w formie zrzutów samolotowych i wykładania ręcznego.

Za chorobę odpowiedzialny jest RNA-wirus pochodzący z rodziny rabdowirusów, który jest swoistym przykładem wirusa neurotropowego, czyli szerzącego się i namnażającego w układzie nerwowym. Nosicielami zarazka są drapieżniki np. lisy, jeże, wiewiórki, nietoperze, psy. Ciekawostką jest to, że niewielkie gryzonie nie przenoszą wścieklizny na człowieka, dlatego pokąsanie przez  szczura, chomika czy mysz nie stanowi wskazań do szczepień przeciw wściekliźnie.

Jak może dojść do zakażenia.

Następuje przez przeniesienie wirusa ze śliną do rany, najczęściej przez ukąszenie. Z kolei kontakt wirusa wywołującego wściekliznę z nieuszkodzoną skórą człowieka, nie grozi zakażeniem.

Wrażliwość na zakażenie wścieklizną jest nieomal powszechna, zachorowanie uzależnione jest jednak od ilości wirusów, które przedostały się wraz ze śliną zakażonego zwierzęcia. Zakażenie jest tym groźniejsze, a rozwój dolegliwości tym szybszy, im bliżej głowy doszło do ukąszenia. Z tego powodu szczególnie niebezpieczne jest ukąszenie i zakażenie błony śluzowej nosa, twarzy czy karku. 

Objawy wścieklizny

Łagodność zwierząt dzikich może dawać podejrzenie, że istnieje u nich choroba wścieklizny. Po tym początkowym okresie, który wygląda podobnie jak przeziębienie, zaczyna rozwijać się pełny obraz wścieklizny. Pojawia się między innymi duża wrażliwość na światło i dźwięk, pobudzenie psychoruchowe, przeczulica skóry, omamy wzrokowe i słuchowe. W końcu pojawia się najbardziej charakterystyczna cecha wścieklizny, czyli wodowstręt.

Uwaga! Wścieklizna jest chorobą nieuleczalną ponieważ nie odkryto do tej pory preparatów, które mogłyby wyleczyć chorego.

Profilaktyka u osób pokąsanych i podejrzanych o możliwość zarażenia wścieklizną polega na:

  • odpowiednim zabezpieczeniu rany (przemywaniu gorącą wodą z mydłem)
  • szybkim zgłoszeniu się do lekarza,
  • zbadaniu stanu zdrowia zwierzęcia, które ukąsiło człowieka.