Lista aktualności Lista aktualności

ASF wciąż groźny

W związku ze zmieniającą się sytuacją związaną z zagrożeniem Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) przypominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad bioasekuracji.

Przypominamy, że na ASF chorują świnie, dziki i guźce natomiast nosicielami są dziki.  Do  zakażenie najczęściej dochodzi przez zainfekowane jedzenie, ale również przez drogi oddechowe i uszkodzoną skórę zwierzęcia. Objawy widoczne są dopiero po 6–10 dniach. Dlatego tak niebezpieczne jest kupowanie warchlaków z nieznanych źródeł po okazyjnej cenie. Pierwszym objawem jest gorączka, a po następnych kilku dniach sinica skóry uszu, brzucha, boków ciała, wybroczyny w skórze, duszność, pienisty i krwisty wypływ z nosa, biegunka z krwią i wymioty. Na ASF nie ma lekarstwa ani szczepionki. Walczy się z nim administracyjnie, wybijając świnie redukując populację dzików, zmniejszając ich zagęszczenie.

Należy pamiętać, że w lesie:

 • nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
 • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
 • nie należy spuszczać psów ze smyczy.

Przestrzeganie zasad minimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

 1. Jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
 2. Nie dotykać zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
 3. Zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia dzika (np. charakterystyczne punkty orientacyjne), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).
 4. Pamiętajmy, że osoba, która:
  • miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się choroby, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
  • znalazła padłego dzika i mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których hodowane są świnie.

Więcej informacji na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.